Добредојдовте на Наше Маало (Nashe Maalo)
Линкување на Десктоп  Lak10

За да имате целосен пристап до информациите на форумот Кликнете „Регистрирај се“ за регистрација или „Влез“ за да се логирате доколку имате кориснички профил... Ви благодариме
Линкување на Десктоп  Baner-11
Добредојдовте на Наше Маало (Nashe Maalo)
Линкување на Десктоп  Lak10

За да имате целосен пристап до информациите на форумот Кликнете „Регистрирај се“ за регистрација или „Влез“ за да се логирате доколку имате кориснички профил... Ви благодариме
Линкување на Десктоп  Baner-11
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeНаше МаалоGalleryLatest imagesБарајРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Линкување на Десктоп

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
АвторПорака
Дарата
Администратор
Администратор
Дарата

Број на мислења : 1766
Место-локација : Македонија - Прилеп
Registration date : 2008-08-28

Линкување на Десктоп  Empty
ПишувањеПредмет: Линкување на Десктоп    Линкување на Десктоп  Icon_minitimeСаб Aвг 21, 2010 5:05 pm

Во следниов краток туторијал ќе ви покажам како да си направите линкуван десктоп....т.е како на одредени делови од десктопот кога ќе кликнете да ви отвори одреден сајт, програма, скрипта или слично...по ваша желба и потреба.
Пред да почнете со работа,основно што ќе ви треба е да најдете соодветна позадина на која ќе има простор за текст/слика/реклама,на која покасно ќе можете да кликате...и секако да биде со одредена цел и замисла.

Одкако ќе ја одберете саканата позадина...најпрво што треба да направите е во photoshop да ги ставите саканите слики/икони на местата каде ќе биде линкуван десктопот.
Еве ја позадината што ќе ја користам за пример.

Линкување на Десктоп  Slika_01

А еве ја истата модифицирана во Photoshop како што треба да изгледа:
Линкување на Десктоп  Slika_02

Завршивте со првата фаза.Одкако ќе го направите вашиот десктоп по
желба следна фаза е истиот да го направите и „кликабилен“.Тоа најлесно
ќе го решиме со Samurize (работи на XP/Vista).За да го симнете одете на
следиов [You must be registered and logged in to see this link.].Инсталацијата нема да ја објаснувам бидејќи е иста како кај сите останати програми....и на крај рестартирајте го компјутерот.

Потоа ќе го отворите Config.exe ќе ве дочека следниов прозор
Линкување на Десктоп  Slika_03

Овде ќе го конфигурираме десктопот.најпрво препорачувам доле испод мрежата наместо 10x10 да наместите 5x5 (селектирајте го “Snap to Grid”.Потоа идете на Use Bitmap Background и одберете го вашиот десктоп кој ќе го конфигурирате.
Линкување на Десктоп  Slika_04

Овде ќе ви се појави десктопот кој ќе биде тука само да ви ја олесни работата...со линкувањето.
Од десната страна одберете Tab “Edit Graphics – Add Bacground Object – Add Image…
Линкување на Десктоп  Slika_05

И ќе го добиете следново:
Линкување на Десктоп  Slika_06

Кај Image Filename стиснете на „...“ и одберете слика која ќе ви биде Overlay(прикривач) на делот кој ќе биде кликабилен...Ја ке одберам обична бела сликичка.
Линкување на Десктоп  Slika_07

Одкако ќе ја одберете сликата време е да ја позоционирате на делот каде сакате...т.е каде ќе биде линкот.
Линкување на Десктоп  Slika_08

Master Alpha поставете го на 0 (default е 255- полна видливост).белата боја ќе исчезне,а подрачјетое се уште тука.
Линкување на Десктоп  Slika_09

Одкако ставивме Overlay,треба уште само да додадеме да се на одредене клик се отвара одредена страна.Одете десен клик на позадината Add Text.
Линкување на Десктоп  Slika_10

Бидејќи ние веќе имаме сакано подрачје под табот Display Ќе избришеме The text of your choice, и ќе го оставиме празно.
Линкување на Десктоп  Slika_11

Сега идете на табот Input од десната страна и означете Allow Input Controls па после Add…
Линкување на Десктоп  Slika_12

Одберете Meter Linkage,па во следниот чекор одберет локација до вачиот клик....јас ќе поставам линк до (it.com.mk).
Линкување на Десктоп  Slika_13

Линкување на Десктоп  Slika_14

Остана уште да одбереме со каков клик сакаме да ја активираме саканата локација...јас ќе одберам класичен лев-единечен клик.
Линкување на Десктоп  Slika_15

Постапката повторете ја за сите останати слики кои сакате да ги линкувате.
Сејфувајте го во ....:\Program Files\Samurize\configs\media (име по избор) и затворете го Config.exe.
Оторете го Client.exe и ќе ви се појави мала иконка во долен десе агол па идете десен клик Select Config File – media – izbranoto ime.ini. (ја го сејфував како forum.ini).
Линкување на Десктоп  Slika_16

На Прв поглед нема ништо да се случи...али кога ќе ја ставите
позадината и ќе кликнете на некој од ставените слики и ќе видите што ќе
се случи.
НАПОМЕНА Внимавајте во Client.exe да ви биде уклучено Use Designed Position.

Дополнителин алатки за разубавување на вашиот десктоп ви ги препорачувам [You must be registered and logged in to see this link.] и [You must be registered and logged in to see this link.]
Вратете се на почетокот Go down
https://nash-forum.macedonianforum.net ; www.nashe-maalo.tk
 

Линкување на Десктоп

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Македонски и балкански варез :: Е-Книги и туторијали-
Отиди до:  
Free forum | ©phpBB | Free forum support | Report an abuse | Latest discussions