Добредојдовте на Наше Маало (Nashe Maalo)
Кој си го знае националното богатсво, нека повели. Lak10

За да имате целосен пристап до информациите на форумот Кликнете „Регистрирај се“ за регистрација или „Влез“ за да се логирате доколку имате кориснички профил... Ви благодариме
Кој си го знае националното богатсво, нека повели. Baner-11
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
HomeНаше МаалоGalleryБарајРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Кој си го знае националното богатсво, нека повели.

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
АвторПорака
Wood_KeY
Нов Член
Нов Член
Wood_KeY

Број на мислења : 8
Registration date : 2009-02-02

Кој си го знае националното богатсво, нека повели. Empty
ПишувањеПредмет: Кој си го знае националното богатсво, нека повели.   Кој си го знае националното богатсво, нека повели. Icon_minitimeСре Фед 04, 2009 8:55 pm

Еве една игра за која не Ви треба, ни физика, ни хемија, туку само познавање на едно од националните богатства на :mak1:Македонија:mak1: - :harmonika:Народните песни:harmonika:. Еве како оди: Долу се напишани почетните зборови од некоја песна (Дафино Вино Црвено) која вие треба да ја проджите до крај. Тој што ќе ја заврши песната без грашки му следува награда:pivo1: или :pivo2: плус има право да започни нова песна, па да ве видам:

Дафино вино црвено
момчето ти е заспало [2х]
на каракамен планина [2х]
...
Вратете се на почетокот Go down
Дарата
Администратор
Администратор
Дарата

Број на мислења : 1766
Место-локација : Македонија - Прилеп
Registration date : 2008-08-28

Кој си го знае националното богатсво, нека повели. Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој си го знае националното богатсво, нека повели.   Кој си го знае националното богатсво, нека повели. Icon_minitimeСре Фед 04, 2009 10:25 pm

Како прво добро сторено од тебе... како второ и самиот знајш дека јас мора да се уклучам во вакво нешто,а да беше нешто од странска страна не би ни покушалWink па сека еве го одговорот...
Дафино вино црвено
Момчето ти е заспало
На Каракамен планина
На сува рида без вода

Ми поминале ајдуци
Гунчето му го украле
Гунчето му го украле
В меана му го продале

В меана му го продале
За бела лута ракија
За бела лута ракија
И рујно вино црвено

Ако му го зеле гунчето
Нека ми е живо момчето
Нека ми е живо момчето
_____________________________________________________________________________

А сега бидеќи ја одговорив т.е. напишав песната до крај мора јас да поставам па вака...
Љубеше ме мила мајко убава Елена

Љубеше ме мила мајко убава Елена,
три години јас ја сакав,
сè остана празно.
Јас ја љубев, мила мајко,
а друг си ја зеде.

Ах, мила мајко,
зошто јас ја љубев?
Рана в' срце мила мајко
она ми остави.

Во недела мила мајко
на венчило појде,
а јас стоев, мила мајко
настрана од неа.
Дигна очи и ме виде
и солзи порони...
Дополнете...
Вратете се на почетокот Go down
https://nash-forum.macedonianforum.net ; www.nashe-maalo.tk
 

Кој си го знае националното богатсво, нека повели.

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Забава :: Игротека-
Отиди до:  
Free forum | © phpBB | Free forum support | Контакт | Report an abuse | Latest discussions