Добредојдовте на Наше Маало (Nashe Maalo)
Реалистична резба Lak10

За да имате целосен пристап до информациите на форумот Кликнете „Регистрирај се“ за регистрација или „Влез“ за да се логирате доколку имате кориснички профил... Ви благодариме
Реалистична резба Baner-11
Добредојдовте на Наше Маало (Nashe Maalo)
Реалистична резба Lak10

За да имате целосен пристап до информациите на форумот Кликнете „Регистрирај се“ за регистрација или „Влез“ за да се логирате доколку имате кориснички профил... Ви благодариме
Реалистична резба Baner-11
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeНаше МаалоGalleryLatest imagesБарајРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Реалистична резба

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
АвторПорака
Дарата
Администратор
Администратор
Дарата

Број на мислења : 1766
Место-локација : Македонија - Прилеп
Registration date : 2008-08-28

Реалистична резба Empty
ПишувањеПредмет: Реалистична резба   Реалистична резба Icon_minitimeСаб Сеп 18, 2010 8:28 am

Реалистична резба


Во овој Photoshop туторијал ќе ви претставиме како да направите реалистична резба. За овој туторијал ќе ви требаат две слики од сечено дрво, за потребите на овој туторијал ние ќе ги користиме овие две, слика01 и слика02. Сите потребни документи заедно со туторијалот во PDF ќе можете да ги симнете. Креирајте нов документ со големина 500 x 500 пиксели. Отворете ги двете слики и ставете ги во новиот документ една врз друга.Реалистична резба 23621648Ќе ја искористиме Custom shape алатката за изгледот на резбата. Одберете некоја форма и ставете ја во документот со големина која ви одговара.Реалистична резба 48783698Реалистична резба 39415509Со десен клик кликнете на леерот од формата и доберете Rasterize Layer. Реалистична резба 55593892Сега со Magic Wand алатката селектирајте ја формата, со ctrl+shift+i инвертирајте ја селекцијата. Одберете го леерот со сликата од посветлото дрво и стиснете delete. Сега избришете го леерот со формата, со тоа ќе ви остане формата од дрво и леерот со потемното дрво.Реалистична резба 17880479Сега двапати кликнете на леерот од формата од дрво додадете ги ефектите Drop Shadow, Inner Glow и Bevel & Emboss, со вредности како на сликите.Реалистична резба 88753108Реалистична резба 82436772Реалистична резба 37231556Креирајте нов леер и наместете го под леерот со формата. Селектирајте го леерот со формата и select>load selection, а потоа select>modify>expand и внесете вредност околу 5 пиксели.
Реалистична резба 35925987Одберете го празниот леер што го креиравме и исполнете ја со бела боја селекцијата.
Реалистична резба 28386097За Blend Mode на овој леер одберете Overlay, а потоа кликнете двапати на леерот и додадете ги ефектите Inner Glow и Bevel & Emboss со вредности од сликите.
Реалистична резба 28349692Реалистична резба 26346318Реалистична резба 83878823 Со тоа сте готови со овој ефект. Туторијалот во PDF и потребните фајлови тука.Реалистична резба Finalnsизвор: www.tehnologija.com.mk
Вратете се на почетокот Go down
https://nash-forum.macedonianforum.net ; www.nashe-maalo.tk
 

Реалистична резба

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Македонски и балкански варез :: Е-Книги и туторијали :: Фотошоп Туторијали - Лекции-
Отиди до:  
Free forum | ©phpBB | Free forum support | Report an abuse | Latest discussions